Wśród najpopularniejszych rodzajów stolarki okiennej obok okien drewnianych i aluminiowych wymienić można okna plastikowe. Z powodzeniem sprawdzić się mogą nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także blokach mieszkalnych czy budynkach komercyjnych. Co należy wiedzieć przed zakupem tego rodzaju okien?
Okna PCV a ich popularność
Plastikowe okna PCV są jednymi z najczęściej wybieranych i nie powinno to nikogo dziwić. Na ich popularność wpływa wiele czynników, a wśród nich wyróżnia się dobre właściwości termoizolacyjne, solidność, trwałość czy łatwość w montażu. Wykonane są z polimeru syntetycznego, dlatego też powszechnie nazywa się je oknami plastikowymi. Czym jeszcze charakteryzują się te okna?
Jeśli interesują Cię wysokiej jakości okna plastikowe, sprawdź ofertę: okna pcv Łódź.
Wentylacja i oświetlenie
Dzięki odpowiedniej budowie okien z tworzyw PCV mogą one pełnić funkcję wentylacyjną, ale jednocześnie chronią przed wymianą powietrza. Dzięki ich zamontowaniu wnętrze zostaje zabezpieczone przed wilgocią, a tym samym przed pojawianiem się pleśni i grzybów. Co więcej, plastikowe okna mogą przepuszczać wystarczającą ilość światła. To z kolei zminimalizuje konieczność stosowania sztucznego światła. Wszystko zależeć będzie od ilości i wielkości okien w pomieszczeniu.
Wysoka izolacyjność
Uszczelki zastosowane w profilach okien PCV odpowiadają za ich właściwości termoizolacyjne, ale nie tylko. Te elementy pozwalają także na skuteczne tłumienie hałasu. Zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną można zwiększyć. Wystarczy zamontować dodatkową uszczelkę lub wybrać odpowiedni rodzaj szyb.
Łatwy montaż
Dużą zaletą okien z tworzyw PCV jest ich łatwy montaż. Stolarka okienna tego typu wymaga jedynie zastosowania właściwych rozwiązań technicznych i nieco doświadczenia od wykonujących pracę montażystów. Przed montażem warto też zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie otworów okiennych, ale i wykonanie pomiarów.
Bezpieczne użytkowanie
Coś, co istotne jest dla wielu ludzi to fakt, iż okna plastikowe są wykonywane z materiałów przyjaznych człowiekowi i środowisku. Nie wykazują żadnej szkodliwości dla użytkowników, ponieważ nie emitują rakotwórczych substancji. Co więcej, w trakcie produkcji okien nie są wykorzystywane również inne szkodliwe związki, a w tym ołów, kadm czy rtęć. Warto wiedzieć, że do zakupu możliwe są modele pochodzące z recyklingu. Ich jakość nie odbiega wcale od jakości okien wykonanych z pierwotnych materiałów.
Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną Budmar Zgierz.
Fot. Shutterstock