Narażona na trudne warunki atmosferyczne siatka ogrodzeniowa może ulec uszkodzeniu. Naprężenie słabnie, a drut traci swoje właściwości na skutek działania rdzy. Z kolei kontakt zwierzęcia z siatką zarówno domowego, jak i dzikiego może doprowadzić do szkód w strukturze ogrodzenia. W tym artykule omówimy, jak naprawić siatkę ogrodzeniową, aby utrzymać jej wygląd i funkcjonalność.
Naciąganie siatki
Rozpięta między słupkami siatka na skutek działania silnego wiatru może stracić pierwotne naprężenie. Na szczęście można ten proces odwrócić. Do naciągania siatki używa się napinaczy, czyli elementów, które montuje się w odległości ok. 15 centymetrów od słupków za pomocą drutów lub śrub z oczkiem. Końcówki drutów napinających wplecionych w górnej i dolnej części siatki umieszcza się w napinaczach. Naprężenie siatki uzyskuje się poprzez przekręcanie umieszczonych w napinaczach śrub. W ogrodzeniach z siatki, w których nie zastosowano napinaczy, proces naciągania trzeba przeprowadzić ręcznie. Obwisłe odcinki ogrodzenia odpina się od słupów, by po ich naprężeniu ponownie je zamocować.
Odrdzewianie siatki
Aby usunąć rdzę z ogrodzenia drucianego, można użyć zarówno drucianej szczotki, specjalnej nakładki na wiertarkę, jak i odrdzewiacza w płynie. Po oczyszczeniu siatki należy pomalować ją dwukrotnie – najpierw farbą pokładową, a następnie farbą właściwą nadającą kolor ogrodzeniu.
Naprawa uszkodzonej struktury siatki
Co zrobić, gdy w siatce pojawi się dziura? Jeśli ubytek jest niewielki, naprawa będzie polegać na uzupełnieniu kawałka siatka za pomocą kawałka drutu i kombinerek. Element naprawczy powinien być wykonany z tego samego materiału, co siatka ogrodzeniowa. Jeśli dziura jest zbyt duża i znacząco osłabia funkcjonalność płotu i jego estetykę, najkorzystniejsza będzie wymiana całego elementu ogrodzenia.