Znudził nam się kolor naszego metalowego ogrodzenia i chcemy go zmienić? A może trzeba je odświeżyć, bo prezentuje się coraz gorzej, stara farba odpada i się łuszczy? Niezależnie od tego, jaka jest sytuacja, musimy wiedzieć, jak i czym pomalować takie ogrodzenie. Podpowiadamy!
Czas przemalować ogrodzenie!
Pięknie prezentował się nasz płot jakiś czas temu, szczególnie od razu po malowaniu. Ten pozytywny efekt utrzymywał się dość długo, ale po jakimś czasie jego wygląd zaczął ulegać pogorszeniu. Podjęliśmy więc decyzję o tym, aby go pomalować. Zastąpienie łuszczącej się farby, która dodatkowo staje się coraz bardziej wyblakła, sprawi, że ogrodzenie zyska na jakości. Żeby jednak prace przebiegły bez zakłóceń, pamiętajmy o najistotniejszych etapach pracy. Nim zaczniemy malować ogrodzenie, najpierw wyczyśćmy dokładnie jego powierzchnie, usuwając z niego resztki starej farby. Do tego celu najlepiej użyć papieru ściernego. Dzięki niemu nie tylko pozbędziemy się nieestetycznych śladów starej powłoki, ale i wygładzimy powierzchnie. Po wykonaniu tych czynności pokryjmy ogrodzenie warstwą impregnatu, jakiego głównym zadaniem jest ochrona metalu przed korozją. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię należy nałożyć dwie warstwy farby.
Kiedy malować ogrodzenie?
Choć pewne przysłowie mówi, że pogoda jest zawsze, to w przypadku ogrodzenia nie można brać sobie do tego serca tej rady. Aura musi być korzystna, powinno świecić słońce i być bezwietrznie. Najgorsza jest pochmurna i deszczowa pogoda, gdyż zbyt wysoka wilgotność źle wpłynie na farbę, która dłużej schnie. Co do temperatury nie ma aż takich restrykcji, bo malowanie ogrodzenia metalowego może odbyć się, gdy jest dość chłodno i bardzo gorąco (przedział od 5 do 35 stopni Celsjusza).
Jaką wybrać farbę na ogrodzenie?
Nie wystarczy po prostu pomalować ogrodzenie, gdyż bardzo ważne jest to, by wcześniej pomyśleć o tym, jaką farbę do tego celu wybierzemy. Musi być dostosowana do materiału, który będzie malowany. Powinna też być odporna na działanie warunków atmosferycznych. Tego rodzaju farby dzielimy na trzy rodzaje: gruntujące, podkładowe i dekoracyjne. Zadaniem pierwszych jest uodpornić metal na rdzę, drugich – podkładowych – zapewnić odpowiednią przyczepność farbom nawierzchniowym przy jednoczesnym utworzeniu warstwy ochronnej. Jeśli zaś chodzi o farby dekoracyjne to ich głównym przeznaczeniem jest jak sama nazwa wskazuje – nadać ogrodzeniu barwę.
Jak widać, malowanie ogrodzenia metalowego nie jest zadaniem trudnym, acz zajmującym, dlatego też trzeba się do niego odpowiednio przygotować i wygospodarować na ten cel trochę czasu. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sid Coating’s.
Fot. Shutterstock