Jakość powietrza w domu jest bardzo ważna, zwłaszcza, że na zewnątrz w okresie jesiennym i zimowym nie jest najlepsza. Współczesne klimatyzatory nie tylko schładzają, ale i ogrzewają budynki. Ponadto mają szereg przydatnych funkcji, jak choćby oczyszczania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji?
Klimatyzacja – jakie formalności trzeba spełnić?
Klimatyzacja sprawdzi się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. W przypadku osiedli mieszkalnych trzeba jednak uzyskać zgodę zarządcy budynku albo spółdzielni na montaż klimatyzacji, gdyż wymaga on ingerencji w elewację budynku. W przypadku zabytkowych kamienic taką zgodę musi wyrazić konserwator zabytków i z tym bywa problem. Na pewno montaż nie jest możliwy od frontu, gdyż nie można zaburzać estetyki starego budynku. Niemniej jednak zawsze warto się starać, gdyż czasem można znaleźć jakiś kompromis. W blokach trzeba jeszcze zadbać o to, by klimatyzacja nie przeszkadzała sąsiadom. Nie może być zatem zbyt głośna. Gdy dysponuje się balkonem bardzo często jednostka zewnętrzna jest montowana właśnie na nim. Tutaj potrzebna jest specjalna konstrukcja, która redukuje drgania. Jeżeli chodzi o elewację domu, to jego właściciel może już dość swobodnie wybierać klimatyzację i miejsce jej montażu. Tutaj przede wszystkim liczy się efektywność i montaż w takim miejscu, z którym można bez problemu połączyć wszystkie jednostki wewnętrzne klimatyzacji. Warto wiedzieć, że istnieją przepisy dotyczące odległości jednostki zewnętrznej od wewnętrznej w pionie i poziomie. Odległość pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną nie może być mniejsza niż 2 metry. Nie powinna być też większa niż 6-7 metrów.
Jak dobrać klimatyzację do swoich potrzeb?
Istotne znaczenie ma oczywiście moc klimatyzacji, która wyrażona jest w kW. Przyjmuje się, że na 1 m2 powinno przypadać 0,1 kW mocy chłodniczej. W ten sposób można obliczyć mniej więcej na podstawie powierzchni pomieszczenia jaki klimatyzator należy wybrać. Ale jest to duże uproszczenie, bo liczy się nie tyle powierzchnia użytkowa, co kubatura. Istotne znaczenie ma także rozmieszczenie wewnątrz znajdujących się mebli i sprzętów, a także to jak pomieszczenie nagrzewa się w ciągu dnia. Klimatyzator musi być zamontowany w takim miejscu, by nawiew nie był skierowany bezpośrednio na użytkownika, gdyż nie jest to zdrowe. Oczywiście należy jeszcze dobrać rodzaj klimatyzacji. Jeżeli interesuje Was klimatyzacja Łódź, to możecie zdecydować się na split multi split albo przenośną. Jednostka wewnętrzna klimatyzacji może być ścienna, kanałowa, kasetonowa lub przypodłogowa. Kanałowa musi być poprowadzona raczej na etapie budowy domu, a do istniejących i funkcjonujących budynków najczęściej wybierane są modele ścienno-przysufitowe lub kasetonowe. Te ostatnie mogą sprawdzić się w sypialni, gdzie znajduje się sufit podwieszany. Warto podkreślić, że sufit podwieszany może częściowo ograniczać hałas.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Centrum Rekuperacji: centrumrekuperacji.pl.
Fot. Shutterstock