Projektowanie wnętrz komercyjnych – jak urządzić biuro, które sprzyja efektywnej pracy?
Już od jakiegoś czasu jednym z najważniejszych trendów aranżacji powierzchni biurowych jest optymalne dopasowanie ich do zróżnicowanych potrzeb osób, które je użytkują. Jakie rozwiązania warto wprowadzić, projektując nowoczesne biuro? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Aranżacja przyjaznych przestrzeni
Jeszcze bardziej trend ten nasilił się w wyniku pandemii koronawirusa i wielotygodniowych lockdownów, które sprawiły, że większość pracowników biurowych pracowała z domu. To jeszcze bardziej pokazało, że podczas pracy otaczająca nas przestrzeń powinna być przyjazna. W dobrze urządzonym biurze liczy się nie tylko ergonomia i użyteczność, ale i komfort oraz dobre samopoczucie ludzi. Potwierdziły to doświadczenia ostatnich lat, a także liczne badania naukowe.
Zapewnienie pomieszczeń, w których pracownicy czują się dobrze, wspomaga utrzymanie wysokiej efektywności pracy. Wpływa też na ich kondycję fizyczną i psychiczną, dzięki czemu – chociażby mniej chorują i chętniej pracują z biura.
Zaprojektowanie open space’u to trudna sztuka
Praca we wspólnej przestrzeni wspiera kreatywność i pomaga budować dobre relacje. Dlatego nowoczesne biura to głównie open space’y. Jednak z punktu widzenia aranżacji takich pomieszczeń, zadanie to jest naprawdę niełatwe.
Dobrze zaprojektowane biuro powinno mieć jednoznacznie wydzielone strefy, dostosowane do różnych potrzeb ze względu na rodzaj wykonywanych zajęć oraz indywidualne potrzeby osób w nich przebywających. Wśród wyodrębnionych stref powinny znaleźć się, m.in.:
- przestrzeń do pracy twórczej,
- miejsca pracy w ciszy,
- miejsce do rozmów telefonicznych i wideo – oddzielne pokoje lub kabiny akustyczne,
- kąciki relaksu,
- miejsca spotkań między pracownikami.
Najnowocześniejsze biura wprowadzają nawet miejsca sprzyjające krótkiej drzemce, gdyż jak wynika z badań, współcześni pracownicy są notorycznie niewyspani, co nie sprzyja jakości pracy. Aby zapewnić relaks na świeżym powietrzu i bliskość natury coraz częściej w biurowcach spotkać można ogródki warzywne lub zielone strefy chilloutu.
Stanowisko pracy dobrze zaplanowane
Dobrze zaprojektowane stanowiska pracy powinny dawać możliwość zmiany pozycji – są tu wiec regulowane biurka i różnego typu siedziska. W najnowocześniejszych biurach projektuje się nawet miejsca pracy kreatywnej, umożliwiając ciągły ruch w myśl perypatetyckiej szkoły Arystotelesa, który już w czasach antycznych zauważył, że ruch sprzyja kreatywnemu myśleniu i pracy twórczej.
Dla jakości pracy i samopoczucia pracowników istotne jest dobre rozplanowanie oświetlenia. Oczywiście najlepsze jest światło naturalne. Niestety w naszej szerokości geograficznej nawet najbardziej przeszklone biurowce z panoramicznymi oknami nie zapewnią non-stop światła słonecznego w godzinach pracy. Dlatego istotne jest dobre rozplanowanie punktów świetlnych i możliwości sterowania ich natężeniem. Sztuka umiejętnego oświetlenia to także kluczowy aspekt w projektowaniu stref odpoczynku.
Kolejna ważna w projektowaniu sprawa to dobra akustyka.
Dobrą firmę poznasz po … dobrze zaprojektowanym biurze
Dobrze zaprojektowane biuro to wizytówka firmy i obecnie jedna z istotnych kart przetargowych w zdobywaniu najlepszych pracowników. Młodzi pracownicy mają dużo większe oczekiwania niż ich starsi koledzy wobec udogodnień w przestrzeni, w której będą spędzać większość czasu.
Biuro to wielofunkcyjna przestrzeń, której jakość bezpośrednio przekłada się na prowadzony biznes. Dlatego warto zatrudnić specjalistów, którzy sprawią, że będzie ono dobrze zorganizowane. Może to sprawić doświadczony architekt w Toruniu, Warszawie, Gdańsku, czy w innym mieście, w którym chcesz stworzyć biuro na najwyższym poziomie.
Warto postawić na specjalistów, którzy znają obecne trendy fit-outu i sprawnie poruszają się wśród nowinek technologicznych i smart rozwiązań dla przestrzeni komercyjnych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą MJ ATELIER
Fot. Shutterstock